Reakcije se nižu
Humanitarni razlozi ili nova provokacija: Šta stoji iza formiranja rezervnog sastava policije RS?

Šta stoji iza formiranja rezevnog sastava policije - humantirani razlozi, kao što tvrde vladajući u entitetu Republika Srpska ili pak nova provokacija ili prijetnja po sigurnost Bosne i Hercegovine, kako pak tvrde mnogi drugi. Reakcije se nižu, digla se međunarodna zajednica da kritikuje, no nakon izmjena Zakona u Narodnoj skupštini, vlasti entiteta na korak su do hiljadu novih policijskih službenika.
OSCE, Delegacija EU u BIH, ali i britanska ambasada, pozvali su vlasti RS da povuku odluku koja nedvojbeno vodi destabilizaciji odnosa i produbljivanja podjela u BiH. Uoči same sjednice Narodne skupštine RS-a, visoki predstavnik pozvao je RS da se uzdrži od formiranja rezervnog sastava policije pošto je riječ o nadležnostima institucija koje zahtijevaju koordinisane odgovore na nivou cijele države.
"Bilo bi bolje uložiti napore u postojeće policijske snage. Ujedinjeno Kraljevstvo i naši međunarodni partneri pozivaju da se preispita ova odluka", napisao je u objavi na društvenoj mreži X britanski ambasador Julian Reilly.
Kao razlog za uspostavu rezervnog sastava policije, ministar unutrašnjih poslova RS naveo je uz ostalo podizanje sigurnosti na viši nivo, posebno u periodima hitnih stanja izazvanih humanitarnim krizama.
Poslanik Ramiz Salkić komentira - ovo je nastavak zacrtanog puta.
Za opoziciju u RS-u riječ je o zastrašivanju, namjeri stvaranje stranačke vojske vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata, zbog čega odluku nisu podržali.
Reagovali su i federalni premijer, ali i federalni ministar unutrašnjih poslova. Nermin Nikšić pozvao vlasti RS-a da hitno odustanu od ovog prijedloga i prestanu sa politikama koje vode destabilizaciji i konfrontaciji.
Dragan Mioković predsjedavajaći Komisije za sigurnost Federalnog parlamenta kaže kako na Dodikove provokacije ne treba nasjedati. Cilj je da se vlast u Federaciji BiH isprovocira na recipročne mjere, trenutna kriza dodatno produbi, a izolovani Dodik vrati za pregovarački stol.
Ured visokog predstavnika je u obavezi zaštite Dejtonskog mirovnog sporazuma poduzeti mjere poništenja navedenog zakona, dodaje Mioković.
OHR i Ambasada SAD 2019. godine su energično reagirali na ovakve inicijative, za sada je takva reakcija izostala.
Opširnije u prilogu Tine Jelin-Dizdar.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare